Нов полициски час од четврток до понеделник за Скопје, Штип, Куманово, Тетово

Од:

Комисијата за заразни болести до Владата достави предлог мерки за карантин за претстојниот продолжен викенд. Комисијата смета дека на 4 јуни, полицискиот час да почне од четврток во 21.00 часот до понеделник (8 јуни) до 05.00 часот наутро во Скопје – сите скопски општини, општина Куманово, општина Липково, општина Штип, општина Тетово, како и Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино и Јегуновце.

– Во сите останати градови, полицискиот час да трае – од четврток (4 јуни) од 21.00 часот до петок (5 јуни) до 05.00 часот наутро. Останатите денови полицискиот час да започнува од 16.00 часот и да трае до следниот ден до 05.00 часот наутро.

Дополнително на состанокот, на претставниците на МВР им биле укажани потешкотиите со кои се соочуваат екипите на терен во однос на пристап до луѓе за тестирање и прекршувања на мерката за самоизолација.

Од службите на МВР била побарана поголема ажурност, ефективно делување на терен, контрола и санкционирање на прекршувањата на мерките, се вели во соопштението на Министерство за здравство.

Би можело да ве интересира

Четворица новозаразени од коронавирусот во Кичево

А1он

Одделот за неврологија во Штип се пресели, ќе се сместуваат пациенти со Ковид-19

А1он

Десет општини во Скопје со трицифрена бројка на заболени од Ковид-19

147 нови случаи на Ковид-19, починати се 6 лица

Ана Ололовска

Сафет Бишевац позитивен на Ковид-19

А1он

„Гласен Текстилец“: Коронавирусот затвора конфекции, а работниците се отпуштаат од работа

А1он