Комисијата за заразни болести ќе работи на протокол за државни настани во време на пандемија

Од:

Комисијата за заразни болести е задолжена да изработи протокол за организација на државните настани во земјава во време на пандемија. Вакво задолжение Владата денеска на седница му дала на Министерството за здравство.

Владината прес-служба попладнево соопшти дека за време на претстојниот празник Илинден во Крушево ќе оди делегација предводена од претседателот на Собранието, на прославата во Скопје ќе присуствува делегација предводена од премиерот, а во Пелинце делегацијата ќе ја предводи претседателот на државата. Утврдена е и владината делегација која ќе присуствува во Смилево.

Организациониот одбор за прославата за Илинден ќе го предводи премиерот, а во одборот ќе бидат вклучени претставници од Канцеларијата на претседателот на Владата и претставници од Секторот за односи со јавност на Владата.

Би можело да ве интересира

Засега немаме начин да ги натераме наставниците да се вакцинираат, вели заменик-министерот Шабани

Жарко Настоски

Сите пријавени граѓани кои сè уште не добиле термин, ќе се вакцинираат во следните дваесетина дена

Мери Јордановска

Пет нови случаи на Ковид-19, почина 39-годишен пациент

Ана Ололовска

Филипче: Учениците можат да се вратат во училиштата, протоколите за новата учебна година се речиси готови

Ана Ололовска

Со вакцинација против Ковид колективен имунитет до крајот на летово

Ана Ололовска

Нема починати од Ковид-19, регистрирани 13 нови случаи

Жарко Настоски