Комисијата утре ќе расправа за имунитетот на Вељаноски

Од:

За утре е закажана седницата на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, на која теба да се разгледа барањето за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски.

Информацијата ја потврди за „А1он“ пратеникот Павле Богоевски кој претседава со Комисијата.

Седницата на Комисијата се очекуваше да се одржи во текот на денешниот ден, но процесот се пролонгира поради тоа што од кривичниот суд до Собранието испратиле барање со техничка грешка. Новото барање стигна доцна попладнево до претседателот на Собранието, Талат Џафери, кое тој го препратил до Комисијата.

Според деловникот, откако претседателот на Собранието ќе го достави барањето до Комисијата, истата треба да одржи седница на која ќе го разгледа барањето и да го достави извештајот до собранискиот спикер. По добиениот извештај од Комисијата, Собранието најдоцна во рок од три дена треба да одлучува на пленарна седница. Одлуката за одземање на имунитетот се носи со мнозинство од вкупниот број пратеници.

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, заедно со Миле Јанакиески и Спиро Ристоски вчера попладне беа приведени на распит по наредба на Јавното обвинителство под сомнение за вмешаност во настаните од 27 април 2017 година.

Галена Николовска-Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

Помошта за граѓаните и за компаниите преку петтиот сет мерки останува во собранискиот лавиринт

Катерина Павлова-Николовска

Муцунски: Ќе гласаме за мерките од петтиот пакет, нудиме неколку термини за седницата

Катерина Павлова-Николовска

Пратеничката на СДСМ со микрофонот: Не се бркавме, јас бев физички нападната од Мицевски

Кристијан Ландов

Костадинова: Мицевски нападна пратеничка, тој е дел од насилничката матрица на ВМРО-ДПМНЕ

Катерина Павлова-Николовска

Џафери свика состанок на претседателството на Собранието

Катерина Павлова-Николовска

Стопанската комора апелира пратениците во текот на денот да ги донесат законите од петтиот пакет мерки