Кирацовски: Пендаровски е во водство според првичните тенденции

Од:

Александар Кирацовски кој е претседател на изборниот штаб на заедничкиот кандидат, Стево Пендаровски, на првата прес-конференција по завршувањето на вториот изборен круг изјави дека нивниот кандидат е во водство и очекуваат сигурна победа. Изборите ги оцени како кристално чисти и рече дека поминале во мирна и демократска атмосфера. Тој им заблагодари на граѓаните што биле одговорни и излегле на гласање за да се исполни цензусот.

„Имавме достоинствени избори, граѓаните покажаа зрелост, а исто така и институциите кои го спроведоа целиот процес. Порачувам до останатите учесници да не наоѓаат алиби за непосакуваните резултати. Нашиот кандидат е во водство и вечерва очекуваме победа“, рече Кирацовски.

Тој најави дека првичните резултати од терен може да се очекуваат за еден час и додаде дека во штабот на СДСМ ќе присуствуваат сите коалициски партнери, вклучувајќи го и претседателот на ДУИ, Али Ахмети.

Габриела Димковиќ-Мишевска

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Спасовски: Ниедна боја не може да ги прикрие криминалот и корупцијата на ВМРО-ДПМНЕ

Ландов

Фаница Николовска: СДСМ гради модерни и развиени општини, ВМРО-ДПМНЕ знае само да блокира

Ландов

Беќири: Едно oпштество за сите е и инвестиција за напредок и социјален развој

Ландов

СДСМ: Ги креираме најдобрите решенија за секоја општина

Ландов

СДСМ: Ваучерот за летување изнесува 12.000 денари, пари кои ќе завршат кај домашните хотелиери

Ландов

Георгиевска: 15 милиони денари за ваучери за летување во домашни капацитети

Катерина Павлова-Николовска