Казнети 19 пијани возачи и 34 за пречекорување на брзината

Од:

Поради пречекорена брзина на движење со моторно возило, полицијата санкционирала 34 возачи на подрачјето на Скопје во акциската контрола спроведена од Одделението за безбедност на сообраќајот при СВР вчера од 6 до 24 часот.

Како што информира МВР, откриени се и 42 останати прекршока за кои се издадени 16 мандатни платни налози и 26 прекршочни платни налози.

Во контрола за откривање пијани возачи, пак, од синоќа во 22 часот до 5 часот утрово на подрачјето на Скопје биле санкционирани19 возачи кај кои било утврдено присуство на алкохол. Откриени се и 13 останати прекршоци, за кои се издадени пет мандатни платни налози и осум прекршочни платни налози.

Од 14 до 24 часот вчера се санкционирани и пет возачи на мотори за сторени прекршоци, а откриени се и 68 останати прекршоци за кои се издадени 46 мандатни и 22 прекршочни платни налога.

Би можело да ве интересира

Единаесет сообраќајки во Скопје, исто толку повредени лица

Ана Ололовска

Во девет сообраќајки во Скопје повредени 11 лица

Ана Ололовска

Еден загинат, а 26 се повредени во вкупно 37 сообраќајки кои се случиле викендов во Скопје

Ана Ололовска

Несовесни возачи и моторџии дивеат по „Партизанска“

Татјана Ташкова

Автомобил излетал од пат и удрил во пешак на автобуска постојка во Куманово

Ана Ололовска

15 сообраќајки во Скопје, возач на мотоцикл тешко повреден

Ана Ололовска