Касами: Беса нема да влезе во евентуалната широка влада

Од:

Лидерот на Беса, Биљал Касами најави дека неговата партија нема да биде дел од евентуална широка влада.

На прашањето дали Беса ќе влезе во широката влада која премиерот Димитар Ковачевски и ја предложи на ВМРО-ДПМНЕ, Касами во изјава за медиуми на албански јазик во земјава вели дека неговата партија би влегла во Влада, дури по следните парламентарни избори.

– Не. Движењето Беса ќе влезе во Владата дури по следните парламентарни избори, како победник на тие избори во албанскиот политички блок, изјави Касами.

Би можело да ве интересира

Уставните измени се обврска, процесот не завршува на 31 декември, вели Ковачевски

Горан Наумовски

Маричиќ: Скринингот на ЕУ ќе заврши во декември и тука ќе застанеме бидејќи не поминаа уставните измени

Орце Костов

Реакција на БЕСА за крстот на Шапка: Не си играјте со оган

Пендаровски: Јасно е дека на декемврискиот Самит нема да има позитивна одлука за нас

Европски сојуз за промена: Ги почитуваме правoто на секоја вера, но сме против провокации со верски симболи

Горан Наумовски

Желјасков: Веруваме дека ќе ги донесете уставните измени и уште оваа година ќе се радуваме на почетокот на преговорите со ЕУ