(ВИДЕО) Касами: Ако не добиеме датум, ова влада е мртва, веднаш да распише избори

Од:

Претседстелот на Движењето Беса изјави дека ако државата не отпочне преговори со Европска Унија, Владата треба да си даде оставка и веднаш да се распишат предвремени избори.

„Ние како Беса се надеваме дека ЕУ ќе се надмине себеси и во интерес на граѓаните на Македонија што поскоро, односно пред Нова година ќе добие датум за преговори. Доколку државата не добие датум, тоа го кажа и самиот премиер, ова Влада е мртва, треба да се распишат предвремени избори“, рече Касами.

Би можело да ве интересира

Беса и Алтернатива имаат 48 часа да одговорат дали ќе коалицираат со Алијансата за Албанците

А1он

Зендели: Коалиција на БЕСА, Алијансата и Алтернатива е формула за изборна победа на албанскиот блок

Ана Ололовска

Движењето Беса прифаќа трипартиска предизборна коалиција

Ана Ололовска

Зендели за обраќањето на Пендаровски: Избалансиран настап во кое ги опфати сите отворeни прашања

Ана Ололовска

Алијанса за Албанците во преговори со Беса и Алтернатива предизборна коалиција

Ана Ололовска

Касами од Курти побара новата косовска влада да биде „поактивна во однос на Албанците во Северна Македонија“

Ана Ололовска