Каракамишева: Коалицијата меѓу СДСМ и ДУИ го остварува планот на Зијадин Села за делење на државата

Од:

Професорката Тања Каракамишева на социјалните мрежи реагира дека не смее да се донесе Законот за јазици без амандманска расправа. Се погласни се гласините дека собраниското мнозинство ќе ги испочитува роковите кои собранискиот спикер Талат Џафери ги даде за усогласување на ставовите на власта и опозицијата, односно дека законот ќе се гласа најдоцна во четврток. Неофицијално, доколку двете страни не постигнат договор, законот ќе се гласа без разгледување на 35.000 амандмани поднесени од ВМРО-ДПМНЕ. Каракамишева пишува дека доколку тоа се случи, мнозинството ќе ја уништи демократијата.

„Ако навистина излезат вистинити пишувањата дека СДСМ потклекнале пред ДУИ да се донесе неуставниот закон за јазици без амандманска расправа и дека прифатиле само да се гласа законот во истата форма како што беше донесен и претходно, тогаш поарно за сите топтан како пратеничка група да стават крст на демократијата во која се колнеа кога ги шлакаа институциите и спомениците во градот, да си стават крст на „животот“ во кој се колна дека ќе го донесат, да си стават крст на владеењето на правото, бидејќи тие сите до еден се тешки манипулатори, тешки преваранти, ништожници, калкуланти и гробари на сопствената држава“, пишува Каракамишева на социјалните мрежи.

Според професорката, на СДСМ и ДУИ им се поважни високите плати и птни трошоци, а зад нив оставале само, како што вели, раскичмена држава и енормна задолженост. Каракамишева додава дека коалицијата меѓу СДСМ и ДУИ го остварува планот на Зијадин Села за делење на државата.

Би можело да ве интересира

Села: Без паника, коронавирусот ќе помине како и секој друг сезонски грип

Габриела Димковиќ-Мишевска

(ВИДЕО) Каракамишева: Законот не е реформски, туку со намера да се вдомат кадри на СЈО

Драган Поповски

Каракамишева бара да се поништи Договорот од Преспа и сите акти потпишани од Талат Џафери

А1он

Апелација им ги потврди казните на напаѓачите на Зијадин Села

Васко Маглешов

Села ја прифати поканата од Заев за лидерска средба

Татјана Ташкова

На 23 мај ќе се одлучува за затворите на обвинетите за обидот за убиство на Села

Васко Маглешов