Камбовски од септември ректор на ФОН

Од:

Актуелниот претседател на МАНУ, професорот Владо Камбовски, од септември ќе биде нов ректор на приватниот универзитет ФОН, објави Дневник.

dobivaj vesti na viber

Во моментов Камбовски е ангажиран како редовен професор на Правниот факултет „Јустинијан Први“ при универзитетот „Св. Кирил и Методиј“.

Согласно статутарните определби на Универзитетот ФОН и приближувањето кон Лисабонската агенда за високо образование, Управниот одбор на ФОН ја донесе одлуката на Сенатот на Универзитетот да му го предложи академик Владо Камбовски за нов ректор. Професорот Камбовски ќе ги преземе обврските како нов ректор со почетокот на зимскиот семестар 2013, односно од новата академска година во септември оваа година. Дотогаш Камбовски ќе ги врши своите обврски на правниот факултет „Јустинијан Први“ во Скопје – велат од ФОН, пишува „Дневник“.

Би можело да ве интересира

Колева: Платите на наставниците за пет години ги зголемивме за 36 отсто

Прв академски час на 20-та генерација на студенти на Американскиот универзитет на Европа – ФОН за 2022/2023 година

Ана Ололовска

Генијот Македон од државата доби само слика со министерот, родителите сами ќе го платат неговото образование

Орце Костов

Промовирани двојните дипломи на АУЕ – ФОН со меѓународни универзитети од Германија, Франција, Бугарија и Израел

Ана Ололовска

Американскиот универзитет на Европа-ФОН му додели титула „Doctor Honoris Causa“ на европратеникот Илхан Ќучук

УНЕСКО: Околу 244 милиони деца не одат на училиште

А1он