Кабинетот на Пендаровски оддаде почит на 8 армиски резервисти загинати кај Љуботенски бачила

Од:

Делегација од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, по повод 19-годишнината од загинувањето на осум армиски резервисти кај месноста Љуботенски бачила, скопско, денеска положи цвеќе пред спомен-обележјата во општина Ѓорче Петров, пред спомен-обележјето во село Љубанци, и во касарната „Илинден“ во Скопје.

На денешен ден во 2001 година во 8 часот наутро воено товарно возило со припадници на безбедносните сили на АРМ нагази две противтенковски мини кај месноста Љуботенски бачила, кога загинуваат осум припадници на резервниот состав на АРМ од гарнизонот Скопје. Покрај осуммина убиени имаше и осуммина повредени.

Животот го загубија Томе Бадаровски, Гоце Чанкуловски, Бранко Јанев, Томислав Настевски, Марјанчо Бошковски, Ивица Златевски, Томе Димовски и Раде Јанковски.

Случајот Љуботенски бачила не е сосема расветлен.

Македонија за време на војната во 2001-година загуби 75 припадници на безбедносните сили и над 30 граѓани.

Би можело да ве интересира

Пендаровски на средба со освојувачите на медали на Јуниорската балканска математичка олимпијада

Ана Ололовска

Претседателот Пендаровски ќе се обрати на 75. Генерално Собрание на Обединетите Нации

Ана Ололовска

Седница на Советот за безбедност, во фокусот политичко-безбедносната состојба по членството во НАТО

Ана Ололовска

Камерен концерт на млади музичари во претседателската вила

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Пендаровски: ООН ќе биде ефикасна онолку колку што ќе и дозволат државите членки

Ана Ололовска

ВИДЕО: Новиот ЕУ амбасадор Гир му ги предаде акредитивните писма на претседателот Пендаровски

Ана Ололовска