Кабел предизвикал пожар на Трансфузиологија, а се гасне запален автобус во близина на „Црвен крст“

Од:

Кабел во серверска соба се запалила во Институтот за трансфузиологија во клиничкиот центар „Мајка Тереза“, а на булеварот „Кочо Рацин“ горел автобус. На двете места интервенирале противпожарни бригади. Пожарот на Трансфузиологија е изгаснат, а пак кај запалениот автобус се интервенира.

На Трансфузиологија нема повредени лица и пожарот бил веднаш изгаснат со ПП-апарат од страна на вработените. На двете локации се интервенирало со две противпожарни возила, од кои на Трансфузиологија се постапувало превентивно. Информациите за „А1он“ ги потврди Владимир Симоновски, командант на противпожарната единица во Скопје. Тој информации за запалениот автобус најави за подоцна.

Од Министерството за здравство велат дека во Институтот за трансфузиологија се запалил кабел во серверска соба.

„Кабел се запалил во делот на серверите, каде што е интернет просторот. Изгаснат е со противпожарен апарат, а превентивно е повикана противпожарна бригада“, велат оттаму за „А1он“.

Би можело да ве интересира

Се преврте автобус со работници во Битола, четворица повредени

Катерина Павлова-Николовска

Пожар во изборниот штаб на ДУИ во Кичево

Целосно изгоре куќа во Волково, нема повредени

А1он

Пожар во галијата кај Холидеј Ин

А1он

Изгаснат пожарот во адвокатската улица во Скопје

А1он

Пожар избувна во стар објект во адвокатската улица во Скопје

А1он