ВИДЕО: Бојан Јовановски донесен кај Русковска да даде исказ за злоупотребите во Меѓународниот сојуз

Од:

Бојан Јовановски кој е првоосомничен и во случајот поврзан со Меѓународниот сојуз е спроведен во Обвинителството за организиран криминал кај обвинителката Вилма Русковска.

Тој ќе треба да даде исказ пред неа за наводите злоупотреби за кои го товарат.

Јовановски е осомничен за измама и перење пари.

Пред него во Обвинителството беше неговиот татко Миле Јовановски, а исказ пред обвинител даде и неговата асистенка и осомничена во случајот, Христина Блажевска.

Миле Јовановски пред да излезе од судот рече дека не чувствува вина и ги поздрави новинарите со „Среќна нова ’49“.

Пред нив, исказ дадоа Јасна Мандиќ која беше заменичка на Бојан Јовановски и пратеничката Фросина Ременски која е почесен претседател во сојузот.

Истрагата за овој случај не е завршена, а осомничените минатата недела правеа увид во доказите за да се подготват за давање исказ.

Обвинителството ги сомничи за делата „измама“ и „перење пари“. Адвокатот на Јасна Мандиќ по распитот кај Русковска рече дека таа била донесена во заблуда од Боки 13, а пак, пратеничката Ременски очекува Обвинителството да ја запре постапката против неа.

Русковска најави обвинение за овој случај на почеток од идната година.

Би можело да ве интересира

Судијката од „Рекет“: Досега сум немала никакви притисоци за предметот

Мери Јордановска

(ВИДЕО) Милошоски по средбата со Русковска: Заев да даде исказ дали знаел за финансирањето на 1ТВ

Габриела Димковиќ-Мишевска

Николоски: Денешното рочиште покажа дека „Рекет“ е координиран од семејството Заеви

А1он

За Јовановски снимките од ПИ-мерките се несерозни, а себеси се нарече „мало бебе“ во однос Милески

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Заев за Боки 13: Можеш да ме величаш колку сакаш, си се огрешил пред закон – има да одговараш

Маја Илиевска-Пачемска

(ВИДЕО) Дукоски: Бојан Јовановски има рак на желудник, бараме замена на мерката притвор

Мери Јордановска