Јанкулоска: Граѓаните да не потпаѓаат на провокации

Од:

Секоја демонстрација и акт на насилство заслужува најостра осуда, а потоа и соодветна санкција согласно законот, рече денеска министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, одговорајќи на новинарско прашање во врска со инцидентите во Сарај и Чаир кога беа искинати црковно и државно знаме на Република Македонија.

Според неа, сторителите се уште не се пронајдени, ниту настаните се расчистени во целост.

– МВР ќе продолжи со активностите до целосно расчистување на секој поединечен случај. Во овој момент немам целосни податоци за сторителите поради што не би можела да шпекулирам, напомена Јанкулоска.

Таа апелира граѓаните да не потпаѓаат на какви било провокации иако, како што рече, некој можеби со право се чувствува испоровоциран, и да се воздржат од секакви акти на насилство зашто еден инцидент, води кон друг, а тоа нема да ги смири тензиите, туку може да ги наруши довербата и атмосферата на соживот.

МВР од албанските колеги очекува и најостра реакција за синоќешните инциденти во Тирана што се случија додека премиерот Никола Груевски беше на средби со својот колега Сали Бериша и на македонско-албанскиот бизнис форум.

– По однос на инцидентите во Тирана очекувам остра реакција на тамошните власти, брзо расчистување на случаите и најостро санкционирање на сторителите, подвлече министерката за внатрешни работи.

Би можело да ве интересира

Кривична против двајца од Кочани за „повреда на слободата на определување на гласачите”

Ана Ололовска

Кривична пријава за поткуп за гласови во Делчево

Ана Ололовска

Апсење за поткуп во Лозово, се давале до 100 евра за глас за независен кандидат

Кристијан Ландов

Кривична пријава за жител на Отишани за узурпација на државно земјиште

А1он

Четворица Албанци и двајца Македонци приведени, шверцувале дрога вредна 200 илјади евра

А1он

Поради навреда на службено лице и омалoважување државен орган, повикан во полициска станица

Ана Ололовска

1 comment

mkd1 24/11/2012 - 21:48 at 21:48

Poveke ne veruvam vo instituciite.Razocarana sum so albanskive znaminja i incidenti.Dokazavte vie od MVR deka ne ste sposobni da se spravite so problemite i nas obicnite gragani ne ostavate nezastiteni od napadi.Sto e ova Anarhija imame vo Skopje.Sto sme nie Afrikanska drzava ili Evropska.Napravivte nisto da ne funkcionira vo Makedonija.Bravo za nesposobnosta,itno da si odite predavnici.Ako ostanete uste nekoe vreme ke ostaneme bez Makedonija.Ova e opasna situacija sto se slucuva,sto ke bide sledno Okupacija da ni napravat kako sto napravija vo Aracinovo.Toa li cekate da pocnat i da ne brkaat od rodnite mesta kako sto pocnale vo Tetovo.Sto cekate,sto spiete,nesposobni ste ili namerno dozvoluvate provokacii i napadi na Makedonija i Makedonskiot narod.Se mi izgleda deka toa e cenata so Ahmeti sto ja imate napraveno.Vie pari Ahmeti drzava. Bravo uste ednas za patriotskoto vladeenje na VMRO ALBANSKA.

Reply

Leave a Comment

twenty + 6 =