Јајоска: Со скандалозни одлуки, Арсовска покажува целосна негрижа за граѓаните на Скопје

Од:

Се што прави Данела Арсовска во првите месеци од мандатот е негрижа за грааните и Град Скопје рече на прес конференција советничката во Град Скопје од СДСМ Рената Јајоска.

– Првата штетна одлука на Арсовска беше прекинување на проектот за Бас рапид транзит, за кој беа обезбедени средства преку заем од Европската банка за обнова и развој. На предлог на Арсовска управните и надзорните одбори на јавните претпријатиа и установи во Град Скопје се пополнија со кадри од ВМРО-ДПМНЕ и Левица. Данела Арсовска годинава ќе потроши 670.000 евра за да вдоми 109 кадри на ВМРО-ДПМНЕ во градската администрација.За само 10 дена Арсовска смени двајца директори на ЈП Градски паркинг и постави бивш разузнувач кој е крајно некомпетентен за функцијата што му е доверена. Арсовска одби Градот Скопје финансики да го помогне субвенционирањето на парното греење и во сред криза ги игнорира проблемите на скопјани, рече Јајоска.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Законите важат за сите подеднакво, денеска тоа го потврди и Транспаренси, ВМРО-ДПМНЕ не може да се воздржи од изнесување невистини

А1он

(ВИДЕО) Кузеска: Извештајот на ТИ потврдува, имаме сериозен напредок во борбата против корупција

Ана Ололовска

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е во паника поради слабата работа на нивните градоначалници кои се големо разочарување

Ана Ололовска

СДСМ: Пецаков мора да одговара, ВМРО-ДПМНЕ да престане да го штити и да врши притисок врз институциите

Ана Ололовска

СДСМ: Институциите да не паѓаат на притисокот на ВМРО-ДПМНЕ, Пецаков да одговара

А1он

Митрески: За укинување на техничка Влада потребен е консензус, предвремени избори нема да има