Јагланд: Одлуката е важен придонес за стабилноста во регионот

Од:

Генералниот секретар на Советот на Европа, Торборн Јагланд ја поздрави одлуката на Парламентот на Република Македонија за уставните измени за Договорот од Преспа, јавува дописникот на МИА.

„Генералниот секретар Јагланд ја поздравува одлуката на Парламентот на #Скопје за името на земјата како важен придонес кон стабилноста во регионот, стои во објавата на твитер профилот на портпаролот на Јагланд, Даниел Хотген.

Советот на Европа е организација во која Република Македонија година e членка од 1995 под привременото име „поранешна југословенска Република Македонија“.

Би можело да ве интересира

Столтенберг: ЕУ без НАТО не е во состојба да ја брани Европа

Нон-пејпер: Ново англо-американско пратнерство за Западен Балкан по неуспехот на Брисел

Ана Ололовска

Столтенберг: НАТО останува во Ирак

Драган Поповски

Шекеринска: Следниот месец мисијата на Северна Македонија се сели во седиштето на НАТО

Драган Поповски

Столтенберг: Алијансата останува посветена на контролата на вооружување

Ана Ололовска

Шекеринска на состаноци на Северноатлантскиот совет на НАТО во Брисел

Ана Ололовска