Извршена втора трансплатација на коскено ткиво кај четириесетгодишна штипјанка

Од:

На Клиниката за Тоарилуц, днеска е направена втората трансплантација на коскено ткиво од починат донор, информира министерот за здравство Венко Филипче.

Министерот преку својот фејсбук профил објави дека станува збор за сложена операција кај 40-годишна пациентка од Штип, која минатата година при сообраќајна незгода се здобила со скршеница на десната бутна коска, а поради незараснување на скршеницата имала потреба од трансплатација на коскено ткиво.

Ова е втора трансплантација на коскено ткиво од починат донор на оваа клиника. Пред два месеца беше трансплантирана коска кај млада пациентка која се лекува од малигна болест на коските.

Филипче искажа благодароност до семејството на донорот за нивниот хуман гест и до тимот на лекари кои ја направија трансплантацијата, а на пациентката и посака брзо опоравување.

Би можело да ве интересира

Уште една трансплантација на црн дроб, бубрези и коскени ткива на Хируршките клиники

Мојсова: Уште 15 пациенти чекаат црн дроб, храброст е да се легне на операционен стол

Првиот пациент со трансплантиран црн дроб од починат донор заминува дома со шанса за нов живот

Ана Ололовска

На Клиниката за хематологија извршена трансплантација на крвотворни матични клетки од несроден донор

МЗ: Успешно се изведува третата по ред трансплантација од почетокот на годинава

Ана Ололовска

Семејство на младо момче со мозочна смрт ги донирало органите, двајца пациенти на дијализа добија бубрези

Катерина Павлова-Николовска