Извлечено тело на старец од Тополка, бил пријавен за исчезнат

Од:

На бројот за итни повици 112 во ЦУК, вчера (04 јуни 2024) околу 21.30 часот риболовец пријавил дека забележал безживотно човечко тело пред вливот на реката Тополка во Вардар во близина на последните куќи од јужната страна на Велес.

Секторот за операции и координација од ЦУК ги известил МВР, ДЗС, ТППЕ Велес, Општина Велес како и Доброволното друштво „Македонски спасител“ од Велес.

Бидејки влегувањето во брзите и надојдени води на р. Тополка во текот на ноќта не било безбедно, извлекувањето на телото беше извршено денес претпладне околу 10.00 часот од страна на тим од Специјалната антитерористичка единица “Тигар”.

Телото е идентификувано од синот кој синоќа пријавил дека неговиот татко С.С. (80) е исчезнат.

Би можело да ве интересира

Рекорден број повици од постоењето на бројот за итни случаи 112

ЦУК: Активни се 13 пожари, изминатото деноноќие имаше 24 пожари на отворено

(ВИДЕО) 18 пожари горат во земјава: активни се сите хеликоптери и авиони, доаѓа помош и од Романија

Катерина Ѓуровски

Се истепале две фамилии во Штип, единаесетмина приведени

Се очекува „Ер трактори“ да се вклучат во гаснењето на пожарот на Огражден, на границата со Бугарија

A1on

Споделувал детска порнографија во групи на социјални мрежи, приведен 28-годшник од Велешта