15 сообраќајки во Скопје, возач на мотоцикл тешко повреден

Од:

Возач на мотоцикл бил тешко повреден во една од вкупно 15 сообраќајни незгоди случени во текот на вчерашниот ден. Во шест сообраќајки со полесни повредни се здобиле седум лица, а во осум била причинета материјална штета.

Од СВР Скопје информираат дека вчера сообраќајната полиција санкционирала осум возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, а од сообраќај исклучила шест возачи кои го управувале возилото под дејство на алкохол, 20 возачи пред да се стекнат со право на управување моторно возило и четворица почетници, како и 24 нерегистрирани возила.

Санкционирани биле и четворица возачи кои поминале на крстосница на црвено светло, тројца возачи не дале првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, двајца возачи за неправилно престигнување, еден возач за не носење сигурносен појас, како и 28 возачи кои користеле мобилен телефон за време на управување на моторно возило.

Затекнати биле 97 возило непрописно паркирани, а со помош на специјалното возило „пајак“, отстранети биле 66 возила.

Би можело да ве интересира

Од утре започнува обврската за носење зимска опрема

Ана Ололовска

Пет лица полесно повредени во сообраќајки во Скопје

Ана Ололовска

Единаесет сообраќајки во Скопје, исто толку повредени лица

Ана Ололовска

Во девет сообраќајки во Скопје повредени 11 лица

Ана Ололовска

Еден загинат, а 26 се повредени во вкупно 37 сообраќајки кои се случиле викендов во Скопје

Ана Ололовска

Несовесни возачи и моторџии дивеат по „Партизанска“

Татјана Ташкова