Изминатото деноноќие 14 сообраќајки во Скопје, 10 лица лесно повредени

Од:

Десет лица се здобиле со лесни телесни повреди во осум од вкупно 14 сообраќајни незгоди што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје. Во шест сообраќајни незгоди е причинета материјална штета.

Од сообраќај, како што информираат од СВР Скопје, полицијата исклучила 22 возачи кои се движеле со поголема брзина од дозволената, осум возачи кои управувале возило под дејство на алкохол, 27 возачи пред да се стекнат со право на управување моторно возило, седум возачи почетници, едно возило технички неисправно и 11 нерегистрирани возила.

Во текот на изминатиот ден за непрописно паркирање се издадени 98 казни, а со специјалното возило „пајак“ подигнати се 97 возила.

Санкционирани се и двајца пешаци кои поминале коловоз вон пешачки премин, 10 возачи кои поминале крстосница на црвено светло, двајца возачи кои не дале првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, тројца возачи за неправилно престројување и четворица возачи за неправилно престигнување

Казнети се и тројца возачи за не користење заштитен шлем на велосипед со мотор, мопед и мотоцикл, еден возач за неносење сигурносен појас за време на управување моторно возило и 11 возачи за користење на мобилен телефон за време на управување моторно возило.

Би можело да ве интересира

Сообраќајка кај велешкото село Дреново, еден повреден

Ана Ололовска

Сообраќајка за време на полициски час, двајца повредени

Ана Ололовска

Од понеделник јавниот превоз во Скопје од 5 до 19 часот

Ана Ололовска

РСБСП: Повисоко ниво на сообраќајна култура, основен предуслов за побезбеден сообраќај

Ана Ололовска

Во Скопје подигнати 29 возила со „пајак”

Ана Ололовска

Автобусите од јавниот превоз утре од 5 до 15 часот, во полицискиот час нема да возат

Ана Ололовска