Изминатото деноноќие 12 сообраќајки во Скопје, седум лица лесно повредени

Од:

Седум лица се здобиле со лесни телесни повреди во седум од вкупно 12 сообраќајни незгоди што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје. Во пет е причинета материјални штета

Според податоците на СВР Скопје, полицијата од сообраќај исклучила 13 возачи пред да се стекнат со право на управување на моторно возило, 13 со истечена важност на сообраќајна дозвола и 18 нерегистрирани возила.

Казнети се и 70 возачи за непрописно паркирање, а со специјалното возило „пајак“ подигнати се 52 возила.

Санкционирани се и тројца пешаци кои поминале коловоз вон пешачки премин, двајца пешаци кои поминале коловоз на црвено светло, седум возачи кои поминале на крстосница на црвено светло, седум возачи кои не дале првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, четири возачи за не правилно престројување, еден за неправилно престигнување, тројца за не користење на заштитен шлем од страна на возачите на вел со мотор, мопед и мотоцикл, пет за не носење сигурносен појас од страна на возачите за време на управување на моторни возил и 18 за користење на мобилен телефон од страна на возачите за време на управување на моторни возила.

Би можело да ве интересира

Деветнаесет лица повредени во 15 сообраќајки во Скопје

Ана Ололовска

Ден без автомобили во 13 градови за одбележување на Европската недела на мобилност

Ана Ололовска

Изменет сообраќаен режим во Скопје поради велосипедско дефиле

Ана Ололовска

Состојба на патишта

Ана Ололовска

Во Куманово за време на викендот санкционирани 38 возачи за возење со поголема брзина од дозволената

Ана Ололовска

За една недела со „пајак“ отстранети 264 непрописно паркирани возила во Скопје

Ана Ололовска