Измамници повторно во акција: Се јавуваат да ви кажат дека ваши блиски направиле сообраќајка и бараат пари

Од:

Измамите што се случуваа пред извесно време во земјава, преку телефонски јавувања, повторно се враќаат.

Па така, вчера 77-годишна жена од Скопје пријавила дека во 09.00 часот телефонски ѝ се јавиле две непознати лица кои ја известиле дека нејзините ќерка и зет во населбата Аеродром со возило прегазиле дете.

Едното лице, според МВР, се понудило да помогне како сведок на настанот, за што ѝ биле побарани пари.

По одредено време, на улица во населбата Гоце Делчев во Скопје пристигнало патничко возило, со скопски регистарски ознаки, во кое имало две лица. Жената им дала 52.000 денари.

Подоцна, пријавителката исконтактирала со нејзиниот син, по што сфатила дека е измамена.

Од МВР велат дека се преземаат мерки за расчистување на случајот.

 

Би можело да ве интересира

Спасовски: Современ, регионален пристап, заедничка стратегија и конкретни мерки за делување во справувањето со новите безбедносни предизвици

Ана Ололовска

Несторовска именувана за државна секретарка во МВР

Ана Ололовска

МВР достави известување до Обвинителството за инцидентите со навивачите

А1он

МВР интензивно работи на расчистување на случајот со навивачката група што ширеше етничка омраза

Ана Ололовска

ВИДЕО: Дваесет и осум мигранти откриени во Лојане и Ваксинце, три лица се приведени

Ана Ололовска

ВИДЕО: Претреси во Кичево, приведени дилери на дрога

Ана Ололовска