Иванов во Белград на средба со Вучиќ

Од:

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска во Белград ќе има средба со новиот претседател на Република Србија Александар Вучиќ.

dobivaj vesti na viber

Иванов во Белград синоќа присуствуваше на свечениот прием по повод инаугурацијата на претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ

На свечената церемонија што се одржа во „Палата Србија“, присуствуваа претседателите на Република Словенија, Република Хрватска, Црна Гора, членовите на Претседателството на Босна и Херцеговина, како и премиери, министри и претставници на дипломатскиот кор од регионот, Европа и светот.

На инаугурацијата на новиот српски претседател, на која беа поканети околу пет илјади гости, присуствуваа и еврокомесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, заменик-помошникот на државниот секретар за Европа и Евроазија во Стејт департментот, Хојт Ји, премиерите на Унгарија и Република Австрија, заменик-претседателот на кинеското Собрание, како и претстолонаследникот на Обединети Арапски Емирати, шеик Мухамед Бин Зајед.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Србија не воведува санкции кон Русија

Ана Ололовска

Вучиќ и Мицотакис во Софија разговараа за енергетската криза и европскиот пат на Србија

Ана Ололовска

Вучиќ: Вклучете го и Западен Балкан во плановите на ЕУ, ќе ви бидеме благодарни

Ана Ололовска

Во Србија почнува попис на населението, домаќинствата и становите

Ана Ололовска

Донфрид во телефонски разговор со Вучиќ остро замерила на потпишаниот договор меѓу Србија и Русија

Владата на Србија ја продолжи забраната за извоз на млеко, не важи за Македонија и Албанија