Иванов не го даде мандатот на Заев

Од:

Ѓорге Иванов на прес конференција како и што се очекуваше по средбата со Никола Груевски пред два дена соопшти дека не го дава мандатот за состав на Влада на Зоран Заев.

dobivaj vesti na viber

Иванов самиот се негираше-прво кажа дека ќе даде мандат на тој што ќе обезбеди мнозинство, а кога беше обезбедено измисли изговор за да не го даде мандатот и да спречи влада предводена од СДСМ.

Тој повторно упати условувања, иако не е во негова надлежност да оценува програми, туку е должен да го предаде мандатот.

„Преговарањето за платформа на туѓа држава е кршење на суверенитетот на граѓаните.

– На изборите се гласаше за партиски програми, а не постизборни платформи на туѓа држава. Не постојат закани ко ќе ме натераат за да го прекршам Уставот, но ги охрабрувам да поднесат кривична пријава и против мене, но и против сите кои во зависна состојба ја донесуваат РМ.

– Туѓи постизборни платформи не може да бидат основа за формирање на Влада. Немаме резервна држава. Граѓаните може да се мирни. Се додека сум претседател нема да дадам мандат на партии кои се залагаат за уривање на суверенитетот“, рече во своето обраќање Ѓорге Иванов кој претходно го даде мандатот на ВМРО-ДПМНЕ без обезбедено мнозинство но и за преговори токму за истата платформа која ја спомнува.

Би можело да ве интересира

Портпаролите Хоџа и Арсовски за 83-та седница на Владата: Септемвриските пензии зголемени за 6,8 проценти

Ана Ололовска

Владата не ја прошири листата на производи со замрзнати маржи оти уште се анализира пазарот

Маја Илиевска-Пачемска

Маржата на основните прерахнбени прозиводи останува „замрзната“ уште три месеци

Владата три дена одбива да каже колку пари потроши за стоте луѓе кои во Белград дегустираа вина

Орце Костов

(ВИДЕО) Ковачевски гоштеваше на покрив од скапиот Белград на вода на државна сметка: Јас сум експерт за продажба

Орце Костов

Владата во Белград однесе над сто луѓе на државна сметка да дегустираат вина

Орце Костов