Итна изградба на поликлиника во општина Бутел

Од:

На денешната седница Владата го разгледа и прифати барањето за итна изградба на поликлиника во општина Бутел врз основа на позитивното мислење на Министерството за здравство, со оглед дека во планираната фискална 2020 година за оваа намена се предвидени средства во буџетот на Република Северна Македонија.

Како дел од оваа точка Владата донесе заклучок да ѝ препорача на Општина Бутел да го донесе деталниот урбанистички план, а потоа врз основа на издаден извод од план за градежна парцела, на која се планира изградбата на поликлиниката во Бутел, да се утврдат и дефинираат програмските барања за изработка на основен проект за изградба на поликлиниката.

Би можело да ве интересира

Груби: Оставката на Заев од премиерското место треба да почека

Ана Ололовска

Одложени мерките за невакцинираните работници, Владата дополнително ќе анализира нови начини да ги поттикне на вакцинација

А1он

Одобрена стратешка инвестиција за соларен парк вреден 270 милиони евра

А1он

Николовски не се гледа себеси како кандидат за премиерската функција

Ана Ололовска

Средба на Заев и Гаши за влез на Алтернатива во Владата, најавено ново парламентарно мнозинство

Ана Ололовска

Бочварски нема информации дали ќе биде дел од реконструираната Влада

Ана Ололовска