Исполнети условите за спречување интрахоспитални инфекции на Пластична хирургија

Од:

Универзитетската Клиника за пластична и реконструктивна хирургија е целосно реновирана. Комплетно е обновен хируршкиот инструментариум, апаратурата за електро хирургија, неуростимулација и друга специфична апаратура. Од Министерството за здравство соопштија дека со ова, исполнети се сите услови за спречување на интрахоспитални инфекции согласно стандардите на Светската здравствена организација.

„Ги подобривме условите во 32 јавно-здравствени установи. Клиниката за пластична и реконструктивна хирургија е една од тие институции, каде менаџерскиот тим веднаш почна со реновирање и овозможување подобар третман за пациентите. За многу краток период направивме вистински пресврт во јавното здравство. Како никогаш досега инвестиравме во инфраструктура, нова медицинска опрема и вложување во човечкиот капитал. Вакво зголемување на платите како сега немало никогаш во земјава.  Горд сум што здравствените работници се мотивирани за работа. Само преку зголемување на платите и подобрување на условите за работа можеме да ги задржиме во нашата земја“, рече министерот за здравство Венко Филипче.

Би можело да ве интересира

Филипче: Ти си на одмор, но вирусот не е

А1он

ВИДЕО: Во просек, 13 отсто од тестираните за Ковид-19 се позитивни, неделно се прават 8.000 тестови

Искра Манојлоска

ВИДЕО: Најмногу од заразените и починатите во минатите две недели се лица над 60 години

Искра Манојлоска

Почина урологот Арификмет Деари, Филипче вели дека е првиот лекар кој починал од коронавирус

А1он

Активни 2735 случаи со Ковид-19, се очекува спласнување на скопското жариште

А1он

Иако здравствениот систем пука по шевови, непотпишаниот кредит од Светска банка одложен за да не се политизира

Маја Илиевска-Пачемска