Имотот на поштата не бил осигуран

Од:

Генералниот директор на Македонски пошти Рафиз Алити на денешната прес-конференција изјави дека имотот имотот на Македонски пошти не бил осигуран, а штетите од пожарот кој избувна вчера ќе ги надомести осигурителна куќа која допрва ќе биде избрана.

Главниот сервер не е оштетен и денеска би требало да биде поврзан во мрежата, со што би требало да продолжи примањето уплати од граѓаните.

Засега е потврдено дека е изгорена кровната конструкција и дел од шалтерите во главната сала, како и неколку канцеларии од вториот кат. Во шалтер салата беа и менувачницата и благајните за уплата и исплата, а како што му кажале вработените на Алити, дневниот промет во денари и девизи неколку секунди пред да избегаат, го ставиле во металниот сеф.

Би можело да ве интересира

„Еко Логистик Сервис“ е лидер во сите категории за национална брза пошта за 2022 година

Орце Костов

Синдикатот на Пошта бара итна средба со Владата, во спротивно ќе организира протести и штрајкови

Синдикатот на Македонска пошта бара да се стопира вработувањето на 31 административен службеник

Колапс во „Пошта“: Одете си, не знам кога да дојдете по пратката, системот е паднат

Маја Илиевска-Пачемска

Протестот во националната Пошта ставен во мирување, постигнат е договор за платите

Повисоки плати за вработените во Пошта од јуни и август, понудено е решение за прекин на штрајкот

Ана Ололовска