Именуван в.д. директор на Финансиската полиција, Муареми е разрешен

Од:

Инспектор кој работи во Финансиската полиција е новиот в.д. директор на оваа институција. Владата на денешната седница, по предлог на комисијата за кадровски прашања, го разреши Арафат Муареми од функцијата и го назначи Горан Иванов. Станува збор за кадар, предлог на СДСМ, партија која според коалициските договори си го задржа ресорот.

dobivaj vesti na viber

Со именувањето на Иванов, извиси можноста Аднан Џаферовски да биде нов директор на Финансиската полиција. Тој беше еден од фаворитите за кои во СДСМ се зборуваше дека може да биде предложен за директорскатае функција.

На Муареми му истече мандатот во април, а остана како вршител на должноста директор. Откако обвинителката Вилма Русковска беше суспендирана поради кривичната пријава поднесена од Муареми, тој се повлече од функцијата со цел да не и попречува на истрагата.

Би можело да ве интересира

Стефанова тврди дека продолжила кај што Русковска застанала за Муареми

Кристијан Ландов

Муареми ќе го гони обвинителката која се спогоди за „Империја“, а Спасовски е во рацете на обвинителката која го гони Зеќири

Кристијан Ландов

Русковска џабе го „тресела“ Муареми, планирала и парично да го казни ама ја суспендираа

Кристијан Ландов

Муареми: Оставката е за да нема сомнеж за постапката која се води против мене

Кристијан Ландов

Арафат Муареми поднесе оставка од директорската функција во Финансиска полиција

Кристијан Ландов

Муареми до Русковска: Ако располагате со сознанија и информации за сторен криминал од моја страна – истите да ги докажете и пред јавноста

Горан Наумовски