Иљире Даути координаторка на пратеничката група на Алијансата за Албанците

Од:

Иљире Даути е избрана за координаторка на пратеничката група на Алијансата за Албанците.

dobivaj vesti na viber

Пратеникот на Алијансата за Албанците, Елми Азири на денешната прес-конференција во Собранието информира дека продолжуваат со работа во Собранието како посебен политички субјект.

– Ние сме изненадени од овој чекор на нашиот досегашен коалициски партнер, истакна Азири коментирајќи ја одлука на Алтернатива да се приклучи кон Владата.

Тој истакна дека во наредните денови претседателството на партијата ќе преземе став како ќе поставува околу коалцијата што ја имаат со Алтернатива на локално ниво.

Инаку, вчера пратеникот на Алтернатива, Скендер Реџепи на својот фејсбук-профил објави дека се повлекува од позицијата координатор на пратеничката група на Алтернатива и Алијанса за Албанците.

Би можело да ве интересира

Протоколите за пристапување на Финска и на Шведска во НАТО на дневен ред на седница на Собранието

(ВИДЕО) Џафери се налути и се закани дека ќе го распушти Собранието бидејќи немаше кворум: Ова не може да се толерира

Кристијан Ландов

Ристески: Ни мртов нема да гласам за ова, да ви се мочам во предавничкиот договор

Во Собрание спречена тепачка меѓу Апасиев од Левица и Костовски од СДСМ

Владата ги осудува нецивилизираните напади во Собранието од страна на опозицијата

(ВИДЕО) Јарески од ВМРО-ДПМНЕ истури црвена боја на говорницата во Парламентот

Горан Наумовски