ИЈЗ: Зголемен бројот на новозаразени од коронавирусот, намален бројот на смртни случаи во последнава недела

Од:

Во минатата недела имало 2.471 нови позитивни случаи од 34 градови во државата, што е зголемување од 6,1% во однос на минатата недела, стои во најновиот извештај од Институтот за јавно здравје за периодот од 4 до 10 јануари годинава. Процентот на позитивни од тестирани во споменатиот период изнесува 19%.

Тестирани биле вкупно 13.022 материјали, што е за 20,8 отсто повеќе во однос на минатата недела.

Регистрирани се заболени лица во сите возрасни групи. Најзастапена е возрасната група на лица на возраст над 60 години.

Голем број на заболени се регистрира и кај лицата во возрасните групи од 40-49 (19,0%), 50-59 (18,4%), 30-39 (18,4%) и 20-29 (13,4%). Најмал број е регистриран кај децата од 0-9 (1,6%) и 10-19 години (4,0%).

По добиени 2 негативни теста за присуство на SARS-CoV-2 или со употреба на новиот алгоритам, како оздравени се водат 4.460 лица кои биле хоспитализирани или на домашно лекување, што е 14,8% повеќе во споредба со минатата недела.

Вo последнава недела, 74 луѓе од 24 града починале како последица на Ковид-19, што е намалување од 20,4% во однос на минатата недела. Во однос на возраста, 64 лицa биле над 60 години, 7 лица на возраст од 50-59 години и 3 лица на возраст од 40-49 години.

Би можело да ве интересира

361 нов случај на Ковид-19, направени се 2176 теста, почнаа 14 лица

Катерина Павлова-Николовска

22 нови пациенти во ковид центрите во Скопје

Катерина Павлова-Николовска

9985 активни случаи на Ковид-19 во Скопје, 16231 во цела држава

Катерина Павлова-Николовска

403 новозаразени со коронавирус, починале десет лица

Жарко Настоски

Бројот на оздравени ковид пациенти во гевгелиско со растечки тренд

Ана Ололовска

Над илјада матични доктори не можеа да учествуваат во дискусијата за Ивермектин со Докиќ, програмот дозволува сто корисници

Кристијан Ландов