И осигурениците на кои не им се плаќани редовно придонеси, можат бесплатно да се тестираат за коронавирус

Од:

На осигурениците на кои им се ускратени правата од задолжителното здравствено осигурување поради нередовно уплаќан придонес или уплатата на придонесот задоцнила повеќе од 60 дена, односно имаат долг за неплатен придонес, можат во здравствените установи да користат здравствени услуги поврзани со дијагностицирање и лекување од коронавирусот КОВИД-19 на товар на средствата на Фондот за здравствено осигурување на Република Северна Македонија.

Ова е Уредбата со законска сила за примена на Законот за здравствено осигурување за време на вонредна состојба што ја донесе Владата на денешната 36-та седница.

Уредба за лекување од КОВИД-19 на товар на Фондот, се појаснува во соопштението од владиниот Сектор за односи со јавноста, се однесува и на државјаните на Република Северна Македонија кои не се задолжително здравствено осигурани по ниту еден основ.

Би можело да ве интересира

Регистрирани 585 прекршоци за неносење маски, за 337 лица решенија за изолација

Ана Ололовска

Најмногу активни случаи во Скопје има во Чаир и Сарај

Ана Ололовска

МЗ: Граѓаните да ги почитуваат во целост мерките и препораките за заштита од коронавирусот

Ана Ололовска

Третина од заболените без никакви симптоми

Ана Ололовска

Зголемен број заразени со Ковид-19, можно воведување карантин во одредени општини

Ана Ололовска

Во автобус само со маска, укинат бесплатниот превоз за пензионерите

Ана Ололовска