Христијан Мицкоски нов претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Христијан Мицкоски е новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, откако на денешниот Конгрес на партијата во Валандово освои 376 од гласовите на делегатите.

Од вкупно 438 делегати кои што присустуваа на Конгресот, гласале вкупно 428, 376 го дале својот глас за Мицкоски, додека 52 од ливчињата биле неважечи.

Мицкоски беше единствениот кандидат на овој Конгрес.

К.О.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Мицкоски: Заев само требаше да каже се срамам и веднаш ја напуштам функцијата

Ана Ололовска

За пет месеци, девет пати е одложено судењето за незаконското финансирање на ВМРО-ДПМНЕ

Васко Маглешов

(ВИДЕО) Заев за изјавите на Мицкоски: Секој што се огрешил, треба да одговара

Кристијан Ландов

МВР го демантира Мицкоски дека е следен и оти се подготвува негово апсење

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Мицкоски: Парите директно ќе продолжат да одат кај Вицето, по покуса патека

Татјана Ташкова

(ВИДЕО) Мицкоски: Оставката на Павле Богоевски е само сеење на магла во јавност со единствена цел тој да избегне кривична одговорност