Хан очекува да биде одреден датум и годинава да бидат отворени првите поглавја

Од:

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан, очекува Северна Македонија да добие датум за почеток на преговорите со Европската Унија, а до крајот на годинава да бидат отворени и првите поглавја.

Хан во обраќањето на дебатата „Нови перспективи за Република Северна Македонија“ во организација на Виенскиот економски форум, кажа дека земјава е единствената во Западен Балкан која нема спорови со соседите и е политички најстабилна во регионот.

Нагласи дека Северна Македонија е позитивен пример како можат да се решаваат проблемите и охрабрување за надминување и на другите спорови особено меѓу Белград и Приштина.

Еврокомесарот Хан порача дека без решавање на билатералните проблеми нема членство во ЕУ.

Би можело да ве интересира

ЕУ ја осуди одлуката за нови израелски колонии на палестинска територија

Ана Ололовска

Меркел ја критикуваше најавата за анексија на Јорданската Долина

ЕУ ќе проценува дали се потребни дополнителни мерки за Венецуела

Ана Ололовска

На повидок нов трговски спор помеѓу ЕУ и САД

Ана Ололовска

Премиерот на Луксембург го повика Џонсон да не ја обвинува ЕУ за хаосот со Брегзит

Ана Ололовска

Варга: Сослушувањето во ЕУ е одмаздничка кампања на промигрантските сили

Ана Ололовска