Груби: Нема друг пат до напредок, освен патот на знаењето

Од:

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, денес ги поздрави академскиот кадар и студентите по повод започнувањето на новата академска година на Меѓународниот балкански универзитет.

„Нема подобра инвестиција за една земја од отворањето на центар на знаење, бидејќи овде се разјаснува погледот од хоризонтот на сигурните животни перспективи за напредок. Нашата земја постигна забележителен напредок во градењето квалитетни високообразовни капацитети, постигнавме одлична соработка со инвеститори кои со отворањето на универзитетите придонесуваат за развојот на државата.

Нема подобра инвестиција за една земја од отворањето на центар на знаење, бидејќи овде се разјаснува погледот од хоризонтот на сигурните животни перспективи за напредокот. Нашата земја постигна забележителен напредок во градењето квалитетни високообразовни капацитети, постигнавме одлична соработка со инвеститори кои со отворањето на универзитетите придонесуваат за развојот на државата.

Посакувам прогресивен континуитет во неопходното подобрување на квалитетот на образованието, процес кој бара посветеност на сите нас. Нема друг пат до напредок освен патот на знаењето. Негувајте го секој ден од вашиот живот поминат во ова гнездо на знаење. Никогаш нема да ја пропуштите нашата поддршка”, истакна Груби.

Би можело да ве интересира

Али Ахмети од Гостивар: Сакаме убаво филтрирана правда и ветинг на секој политичар

Орце Костов

Груби – Гир: Уставните промени, клуч за продолжување на интегративниот процес

Груби ја „цитира“ Олбрајт: Во пеколот има посебно место за мажите кои не им помагаат на жените

Горан Наумовски

Груби: На Ахмети му треба народот, на народот му треба Али Ахмети

Груби: ДУИ може без мене, никој не е незаменлив, раскол нема

Кристијан Ландов

Внатрепартиска војна во ДУИ: Дилетантското однесување на извршната власт на чело со Груби предизвика пасивност кај гласачите

Катерина Павлова-Николовска