Груби ја „цитира“ Олбрајт: Во пеколот има посебно место за мажите кои не им помагаат на жените

Од:

Шрвиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби денеска учествуваше на „Women Peace Security “ во Приштина во организација на претседателството на Република Косово.

„Во овие турбулентни времиња низ кое поминуваме сега, сè уште недоволно закрепнати од последиците на пандемијата, нашето внимание и грижа веќе се насочени кон отворениот фронт на војната во Украина, каде што се темелите на континенталниот мир и безбедност, нападнати или поточно, таму каде што светскиот поредок е под закана. Кога се повторуваат вакви страшни настани, без разлика дали се случуваат блиску или далеку од нас, ние кои за жал сме поминале низ вакви слични искуства, не можеме ладнокрвно да ги гледаме овие настани како гледачи. Не е само звукот на авионите, тенковите и артилеријата што го слушаме преку медиумите, туку ова е моќен повик кој бара правда, мир, слобода и крај на уништувањето.

Пред се би сакал да и се заблагодарам на претседателката, Османи на поканата да бидам учесник на првото издание на “Women Peace Security “ и да и честитам на неа и на нејзиниот тим за организирањето на една ваква одлична конференција. Во овие турбулентни времиња низ кое поминуваме сега, сè уште недоволно закрепнати од последиците на пандемијата, нашето внимание и грижа веќе се насочени кон отворениот фронт на војната во Украина, каде што се темелите на континенталниот мир и безбедност, нападнати, или поточно, онаму каде што светскиот поредок е под закана.

Кога се повторуваат вакви страшни настани, без разлика дали се случуваат блиску или далеку од нас, ние кои за жал сме поминале низ вакви слични искуства, не можеме ладнокрвно да ги гледаме овие настани како гледачи.Не е само звукот на авионите, тенковите и артилеријата што го слушаме преку медиумите, туку ова е моќен повик за правда, мир, слобода и крај на уништувањето.Уништувањата и жртвите во Украина не потсетуваат на уништувањата и жртвите во крвавите војни што се случија во 90-тите години во нашите земји.За жал, сè уште има луѓе кои не научиле од ваквите тажни настани, од катастрофите на минатите војни, од ужасните дела на злите идеологии и деструктивни режими кои оставија многу урнатини, буквално и метафорично.

Историјата на нашиот континент за жал означува 2/3 од временските периоди со војни и само 1/3 од периодот со мир.Затоа, сите заедно мора да се стремиме кон достоинствен и живот без закани каде нашето внимание ќе биде насочено кон квалитетот на животот.Приштина и цело Косово исто така, доживеале такви страшни злосторства.Жртвите од војната и исчезнатите, за жал, не завршуваат само на надгробните споменици на мачениците, туку и во ехото на болката на нивните најблиски која не престанува ниту со одминувањето на годините.

Ехото на раните на илјадници девојки и жени кои станаа жртви на насилство е толку гласно.Лечењето на нивните рани е важна општествена мисија, а не само индивидуална.Знам, ова е болна тема и мораме да бидеме понизни од храброста на оние жени кои придонесоа малку за подигање на свеста во нашите општества со тоа што отворено зборуваа за она што го доживеале, за да ги отфрлат предрасудите за жртвите на насилство врз жените во војните.Друга, деструктивна предрасуда е неславниот извештај на поранешниот швајцарски сенатор Дик Марти, кој даде таква неверојатна димензија и даде дамка на праведната ослободителна борба на народот на Косово.

Измислица што одговара на пропагандата на Путин за Украина, заснована на лаги кои тој ги претвори во непроверени факти, и покрај тоа што МКТЈ на ОН дојде до спротивен заклучок од лажниот извештај и ја затвори истрагата како неоснована.Во нашите несовршени општества и незавршени реформски процеси, но и поради придружните аномалии на овие процеси, сè уште може да се сретнеме со појави кои не вознемируваат. Затоа, ние сме тука и сме одговорни да се справиме ако и денес сме носеле остатоци од идеологии и други зли појави, кога жените и ранливите групи повторно се мета на насилство, тортура и нехумано постапување од различни мотиви и причини!Денеска, сме тука да ја дадеме нашата порака дека овие појави се „туѓи“ (непознати) за нашите општества, дека за мерките на насилство и потчинување се неприфатливи, бидејќи не се осмелуваме да правиме чекори поназад, особено кога ја исправаме идеолошката неправда и го оставаме зад себе дискриминаторскиот менталитет, особено кон положбата на жената, секој ден сè повеќе напредувајќи ја нејзината позиција во одлучувањето- правење процеси и факторинг на нејзиниот глас.

Како внук на баба, како син на мајка, како сопруг на жена, како татко на две ќерки, велам дека женската чувствителност го преминува прагот на куќата, таа е универзална. Нека модифицираните зборови на нашата драга пријателка, првата жена државен секретар на Америка, г-ѓа Меделин Олбрајт, во чија чест се собравме, бидат инспирација за нас мажите, кога кажа: дека во пеколот има посебно место за секој маж кој не им помага на жените. Значи, да заклучиме, драги дами и господа, жените навистина владеат – рече Груби во својот говор.

Ви благодарам на вниманието!

Би можело да ве интересира

Али Ахмети од Гостивар: Сакаме убаво филтрирана правда и ветинг на секој политичар

Орце Костов

Груби – Гир: Уставните промени, клуч за продолжување на интегративниот процес

Груби: Нема друг пат до напредок, освен патот на знаењето

Груби: На Ахмети му треба народот, на народот му треба Али Ахмети

Груби: ДУИ може без мене, никој не е незаменлив, раскол нема

Кристијан Ландов

Внатрепартиска војна во ДУИ: Дилетантското однесување на извршната власт на чело со Груби предизвика пасивност кај гласачите

Катерина Павлова-Николовска