Груби-Абазовиќ: Членството во НАТО и аспирациите за ЕУ-интеграција влог кон стабилноста и развојот на регионот

Од:

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби оствари онлајн средба со вицепремиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, на која двајцата разменија мислења за актуелните политички теми во земјата и регионот.

-Полноправното членство на Северна Македонија и Црна Гора во НАТО, пријателството со меѓународната заедница и особено со стратешките партнери на двете земји, Соединетите Американски Држави и заедничкиот пат кон Европската Унија се додадена вредност за развојот на регионот и особено за мирот и стабилноста, се согласија на онлајн средбата Груби и Абазовиќ за време на онлајн средбата.

Како што соопштија од кабинетот на првиот вицепремиер, двајцата заедно високо ја оценија соработката меѓу Република Северна Македонија и Црна Гора, која, сметаат, е на одлично ниво.

Првиот вицепремиер Груби му честиташе на неговиот колега Абазовиќ за функцијата вицепремиер и за успешното спроведување на досега клучните политики кои одат во прилог на сите граѓани во Црна Гора. Тој нагласи дека Северна Македонија е посветена на исполнувањето на потребните реформи и обврски со цел што побрзото отворање на преговорите со Европската Унија.

Абазовиќ. пак, истакнал дека Република Северна Македонија е пријателска земја и стратешки партнер на неговата земја и дека односите со Скопје се изградени преку дијалог и добра соработка.

Би можело да ве интересира

Усвоена новата Концепција за основното образование, од Владата велат дека е во најдобар интерес на децата

Жарко Настоски

Текстот на законот со кој дел од Шар Планина ќе се прогласи за национален парк помина на владина седница

Жарко Настоски

Владата сега има и усвоен план за борба против корупцијата

Жарко Настоски

Предлог-законот за прогласување на дел од Шар Планина за Национален парк меѓу точките на 50 седница на Владата

Ана Ололовска

Владата ја усвои финансиската поддршка за радиодифузерите

Жарко Настоски

Заев се сретна со новиот владин економски советник од Германија

Жарко Настоски