ВИДЕО: Грција на 14 мај ја отвора границата за Македонци, влез со ПЦР или потврда за вакцинација

Од:

На 14 мај Грција ќе ја отвори границата за влез на македонски државјани, извести денес министерот за здравство Венко Филипче. Утрово имал разговор со грчкиот министер за туризам Харис Теохарис на кој ги договарале деталите за отворање на границата.

„Ме извести дека двата гранични премина, Евзони и Дојран, ќе бидат отворени на 14 мај за македонските граѓани, но ќе биде задолжителна потврда за вакцинација или негативен тест“, рече министерот Филипче.

Тој утрово зел обврска дополнително да ја извести грчката страна како ќе изгледаат нашите сертификати за примена вакцина и да достави листа на лаборатории кои издаваат тестови.

Министерот Филипче нагласи дека очекувањата се да се отвори границата доколку не се случи нешто што би ја влошило сегашната состојба.

Би можело да ве интересира

35 починати од Ковид-19, регистрирани 890 нови случаи

Жарко Настоски

Утврдени грешки при изградбата на модуларната ковид болница во Тетово

ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи и рефундирање на парите за граѓаните што морале да се лекуваат во приватна болница

Коциќ: Со законски измени ги ограничуваме трошоците за лекување од ковид во приватните болници

Угостителите на протест се до исполнување на барањата за спас на секторот

68 нови пациенти во ковид центрите во Скопје во последното деноноќие

Катерина Павлова-Николовска