Граѓанскиот собир пред Владата без партиски обележја

Од:

Мирно и без инциденти, минува граѓанскиот протест пред Владата, на којшто се собрани илјадници граѓани кои бараат оставка од премиерот Никола Груевски.

Меѓу транспарентите што ги носат граѓаните на протестот се и: „Нема ти спас од народниот глас“ , „Збогум Никола“, „Цензурата е забранета“ и многу други во кои се цитира Уставот.

На собирот можат да се забележат македонски знамиња, албански знамиња, знамиња од другите помали етнички заедници, а партиски обележја не се забележани.

Меѓу говорниците на протестот се обратија студенти, режисери, дипломати и европарламентарци и сите побараа оставка од оваа влада и враќање на слободата на народот.

DSC_1936

DSC_1934

DSC_1943

DSC_1942

predmtvprotest13

predmtvprotest1

Би можело да ве интересира

Железарци ги засилуваат протестите до надлежните: Запрете го возачкото дивеење на „Коце Металец“

Жарко Настоски

Утре ќе бидат затворени улици во центарот на Скопје поради протест против образовните реформи

Жарко Настоски

ВИДЕО: Грци протестираа против вакцините и задолжителната вакцинација, за првпат нападнати новинари

Жарко Настоски

Поречани блокираа накај Драчево, бараат конечно да се пушти пат од Македонски Брод до Скопје

Жарко Настоски

ВМРО-ДПМНЕ пак протестира пред МНР, бара власта да соопшти за што преговара со Бугарија

Жарко Настоски

ВИДЕО: Расист се заби со џип во група црни демонстранти, возел 150 километри на час

Жарко Настоски

Leave a Comment

19 + 14 =