Граѓаните на пешачки маратон во МРТ, лифтовите на поправка

Од:

Речиси една недела не работи ниту еден од четирите лифтови во зградата на Македонската Радио Телевизија каде се сместени и други органи и министерства. Вработените, но и граѓаните кои имаат потреба од услугите на институциите кои се сместени во зградата на МРТ мораат да пешачат по неколку катови за да завршат работа.

dobivaj vesti na viber

Кога прашавме на пријавница дека сакаме да одиме до Комисијата за заштита на правото за слободен пристап на информации од јавен катактер, од таму не информираа дека таа се наоѓа на 14 кат и дека ќе мора да се качиме пеш, бидејќи нема друг начин да се стигне дотаму.

Пред лифтовите се поставени метални препреки и ленти, кои сигнализираат дека лифтовите не работат. Вработени во службите кои се сместени во зградата на МТВ велат дека до неодамна работел само еден лифт.

Утрово затекнавме десетина граѓани кои задишано ги искачуваа скалите за да ги добијат услугите што им требаат. Некои до вработените раскажуваат дека секојдневно во МРТ доаѓаат и странци, бидејќи таму е сместен Секторот за гранични работи и миграции на МВР, кои исто така мораат да пропешачат за да стигнат до институцијата.

„Лифтовите се исклучени за да се поправат по настанатата штета минатата недела во поплавата. Поправката ќе заврши во текот на наредната недела”, велат од Службата за општи и заднички работи.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

Почина Слободан Трајковски, долгогодишен новинар и поранешен директор на МТВ

Ландов

МАН: Собранието да ги избере новите членови во советите на МРТ и на АВМУ преку постоечкиот закон

Членовите на АВМУ и на Советот на МРТВ да се бираат со 61 пратеник, предложи власта, опозицијата бара 2/3 мнозинство

Габриела Димковиќ-Мишевска

Агенцијата за медиуми со финансиска помош за радиодифузерите, речиси половина милион евра одат за МРТВ

А1он

Од понеделник неформална едукација за учениците и децата на претшколска возраст на МРТВ

А1он

(ВИДЕО) Поповски на дебатата за јавниот сервис: Сѐ уште постојат чудни центри на влијание на нормалното информирање

Ана Ололовска