Градоначалникот на Охрид не го виде ниту Индиецот

Од:

Индискиот милијардер Субрата Рој не се виде со градоначалникот на Охрид, Александар Петрески, при неговата посета денеска на Охрид. Власта и овој пат не го покани таткото на градот исто како што се случи и при посетата на бизнис делегацијата од Катар пред еден месец.

Милијардерот Рој и претставници од неговата компанија „Сахара Индија Паривар“ направија кратка обиколка на Охрид, а ручаа во манастирскиот комплекс Свети Наум. Помина и низ локацијата предвидена за изградба на туристичката развојна зона во Охрид. Претохдно тие беа во посета и на Дојран.

Градоначалникот на Охрид Александар Петрески за А1 кажа дека резултатот од сето ова ќе биде сведен на нула.

„Од протоколот никој не побара средба со мене како и во претходниот случај. Затоа резултатот ќе им биде сведен на нула како и претходно. Не знаат, а не ги викаат тие што знаат. Да беше во Босилево или Василево сигурно ќе го викнеа градоначалникот“, рече Петрески.

Во владината делегација која му правеше друштво на Рој беа министрите за финансии и транспорт и врски, Зоран Ставревски и Миле Јанакиевски.

Владиниот портпарол Мартин Мартиновски за А1 кажа дека генерално идејата било Индиецот да се запознае со потенцијалите за инвестирање во Македонија, конкретно во Охрид и Дојран и со можностите кои ги нудат предвидените развојни туристички зони, и оти генерално не било предвидено средба со градоначлниците. Мартиновски не знаеше дали во Дојран, во делегацијата бил и градоначалникот на таа општина.

 

Би можело да ве интересира

Заев: Одлуката на УНЕСКО е најсилно предупредување дека сите мораме да се вложуваме и постојано да го штитиме Охридскиот регион

Ана Ололовска

Стефоска: Се обврзавме на засилена заедничка работа со Албанија во зачувување на статусот на Охридскиот Регион

Ана Ололовска

Охридскиот регион го задржа статусот на Светско културно и природно наследство на УНЕСКО

Ана Ололовска

Премиерот Заев најави дека ќе продолжи отстранувањето на дивоградбите од крајбрежјето на Охридското Езеро

Ана Ололовска

Заев: Каква и да е одлуката на УНЕСКО, Охрид и Охридското Езеро се нашето богатство што мора да го чуваме

Ана Ололовска

Босна предлага Охрид да добие уште две години за да избегне бришење од листата на УНЕСКО

Жарко Настоски

Leave a Comment

eleven − nine =