Градоначалникот на Дебар: 22 брисеви се земени од средата до сега, резултати има само за два

Од:

Градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука, кој раководи и со Општинскиот оперативен штаб за справување со коронавирусот, вели дека во изминативе четири дена од земени 22 брисеви за дијагностицирање на вирусот, резултат има само за два. Во градот и натаму трае кризната состојба која ја прогласи Владата.

„Од 22 брисеви за тестови земени од среда па до сега, имаме резултат само за два и тие се негативни. Безбедносната состојба во градот е добра. Во домашна изолација имаме помал број на жители, односно 98 лица. Барањата на транспортните фирми кои барале да вршат транспорт на стоки е одбиено од Владата, тие ќе мора да почекаат до 13 април, кога Дебар ќе се ослободи од карантинот“, рече Дука.

Тој посочи дека он-лајн наставата на училиштата почнала да се спроведува и покрај недостатоците, кои според него, се присутни.

„Епидемијата уште не е завршена. Треба да ги почитуваме мерките на Владата, а тоа е да седиме дома, да бидеме солидарни еден кон друг, да имаме надеж дека сме на крајот од справувањето со епидемијата“, додаде Дука.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Кафеаните ги отворија вратите за гостите: келнерите со маски, редари се грижат за протоколите

Филипче: ВМРО-ДПМНЕ манипулира со бројките за смртност од коронавирусот

А1он

Над 130 лица во Штип ставени во изолација по контактите со заразените текстилни работнички

А1он

Во локалите во Делчево угостителите ги почитуваат мерките на Министерството за здравство

А1он

Откако почна корона кризата, вкупно 723 лица го прекршиле полицискиот час во Скопје

А1он

Шекеринска им се заблагодари на војниците за придонесот во борбата со Ковид-19

А1он