Грабар-Китаровиќ: Договорот за името е многу добар

Хрватската претседателка, Колинда Грабар Китаровиќ за хрватските медиуми пред Самитот на НАТО изјави дека се надева дека Договорот за името ќе помине на референдум и порача дека го оценува како многу добар, бидејќи се зачувуваат зборовите Македонци и македонски.

– За нас е посебно важно да се стабилизира југоистокот на Европа, драго ми е што ќе се упатат позитивни пораки за Македонија, која постигна договор со Грција. Верувам и се надевам дека ќе биде потврден на референдум, кој е историски. Ги разбирам чувствата на некои Македонци. Меѓутоа сметам дека овој Договор е исклучително добар, бидејќи освен што со името Северна Македонија, грчкиот дел станува Јужна, сепак се споменува Македонци и сѐ друго. Мислам дека е тоа добар компромис и се надевам дека сите ние во НАТО ќе и помогнеме на Македонија да го заврши процесот, но пристапувањето може да се очекува дури за година, година и половина. Она што е важно е што Македонија во меѓувреме може да учествува на состаноците без право на глас, изјави хрватската претседателка.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Голем пожар во центарот на Сплит го уништи магацинот на „Слободна Далмација“

ВИДЕО: Едно лице загина при експлозија во зграда во центарот на Загреб

Татјана Ташкова

ХДЗ одлучи кои министри си заминуваат од хрватската Влада

Китаровиќ му порача на Пленковиќ: Владата што побрзо да се реконструира

ВИДЕО: Голем пожар на хрватскиот остров Паг, евакуирани 10.000 луѓе

Ана Ололовска

Хрватскиот министер за државен имот Горан Мариќ поднесе неотповиклива оставка

Ана Ололовска