Голем шумски пожар над селото Колибари, кичевско

Од:

Во моментов во село Колибари, кичевско беснее голем шумски пожар во атарот на селото. Месната заедница од оваа село излезе со апел до селаните особено младите да се приклучат во гаснењето на овој пожар.

-Противпожарната единица од Кичево веќе е на терен и заедно со месното население се борат огнот да го стават под контрола. Тешкотија преставува непристапниот терен, а таму веќе се и преставниците на шумското претприатие „Лопушник”, преставници на Дитекцијата за заштита и спасување и преставници на локалната самоуправа. Во прв план ни е да ги заштитиме куќите и да се стави пожарот под контрола, информира Дарко Гргоски од ППТЕ- Кичево.

Според него се очекува наскоро да интервенираат и авионите за гаснење на пожарот.

Би можело да ве интересира

Координативното тело на Општина Кичево со оперативен план за дезинфекција на сите патишта во градот

Ана Ололовска

Во Кичево и културние настани ќе се откажуваат во наредните две недели

Ландов

Кичево прогласен за град на културата во 2020 година

Ана Ололовска

Амбасадорите Жбогар и Тигањ во посета на Општина Кичево

Драган Поповски

Во Кичево кривична пријава за бесправно сечење огревно дрво

Ана Ололовска

Приведен кичевец кој малтретирал минувачи и оштетил паркирано возило

А1он