Голем пожар во атарот на росоманското село Паликура

Од:

Голем пожар избувна вечерва во атарот на росоманското село Паликура.

Од Противпожарната единица од Кавадарци за МИА потврдуваат дека вложуваат максимални напори да се справат со огнот кој зафатил околу 20 хектари трева и нискостеблеста шума, но и површини со земјоделски култури.

– Пламените јазици опфатија ниви главно со пиперки „куртовска капија“ од кои се прави ајвар, но и лозја, праскови дрвца. Пожарот се движи кон блиските викендици и вложуваме максимум од себе огнот да не зафати објекти, а штетите да бидат што е можно помали, нагласуваат од Територијалната противпожарна единица Кавадарци.

Оттаму додаваат дека на терен е испратено едно противпожарно возило и четворица пожарникари.

Би можело да ве интересира

Пожар во зоопросторија на гимназијата „Браќа Миладиновци“

Ана Ололовска

Најмалку осуммина загинати при пожар во психијатриска болница во Чешка

Опожарен угостителски објект во Бутел, нема повредени

Ана Ололовска

Мизрахи: На семејството чии деца загинаа во пожарот понудено им е сместување и парична помош

А1он

Спасовски: Ќе обезбедиме помош за семејството кое во пожар ги изгуби двете малолетни деца

А1он

Две деца загинаа во пожар во Шуто Оризари

А1он