Ѓорѓиев: Ќе се реконструираат 132 училишта

Од:

Портпаролот на Владата , Александар Ѓорѓиев на прес-конференција соопшти дека 132 основни и средни училишта во 49 општини низ Македонија ќе бидат реконструирани и реновирани за три години, за што Владата обезбеди 45 милиони евра или по 15 милиони евра за секоја последователна година, почнувајќи од оваа.

„Училиштата се определени преку јавен повик и преку нивна физичка проверка. Целта на проектот е да се создадат современи услови за настава во енергетски ефикасни училишта. Ќе бидат опфатени различни општини, независно од составот на населението или од политичката припадност на градоначалникот“, рече Ѓорѓиев.

Меѓу 132-те опфатени училишта, 11 се во Куманово, седум во Битола, шест во Гостивар, по пет во Охрид, Струга и Тетово, четири во Струмица, по три во Прилеп и Крива Паланка.

Би можело да ве интересира

Владата објави комуникација на Мицкоски со Рашковски: Да престане да врши притисок врз институциите и помошта за граѓаните да ја нарекува „уништување на државата”

Предраг Петровиќ

Економскиот совет ги разгледа дополнителните мерки за справување со последниците во економијата

Ландов

Мицкоски: Подавам рака да помогнам на Владата во справувањето со економската криза

Влада: Државните карантини се безбедни и строго контролирани, нашите државјани сместени таму не се закана за никого

Војниците кои се враќаат од мисии во странство ќе бидат во карантин

А1он

Влада: Земјите од регионот и ЕУ договорија зелени коридори за олеснување на транспортот и трговијата на примарни производи

А1он

3 comments

commanddevil 22/07/2012 - 16:25 at 16:25

bre gremlin vmrovski,,,badijala napori koga ocigleden e krahot.

Reply
jas 23/07/2012 - 20:36 at 20:36

Па овој знаел да брои?!?

Reply
Bukefal 23/07/2012 - 21:00 at 21:00

Што кажа овој, ќе реконструирале училишта! Рејтингот почна да паѓа и веднаш сеат магла на народот! Но народот не е до толку неписмен, овие реконструкции што ги спомнува овој забеган портпарол од владата се тековна работа, што значи секоја година треба да се врши реконструкција на училиштата (мењање кровови, кречење, купување нов инвентар и тн). Интересно е што постојано зборат во идно време, за наредните 2-3 години, а воопшто не кажуваат што направиле оваа година, лани, полани, пред 4-5 години и тн! Тоа значи, освен местење споменици, садење жални врби, реклами на Сител и Канал 5 народот не доби ништо корисно, ниту еден километар автопат не е обновен, ниту една хидроцентрала не е направена, пругата кон Блгарија е споменик, фабрики нема, и тие што ги има пропаѓаат, но јасно е зошто е тоа така, возачот на возилото марка Македонија е тотално НЕПИСМЕН, и не знае да спушти РУЧНА додека вози! Еве Грујо, во нервоза, како си кажува дека освен споменици и жални врби ништо друго нема направено, како прави споредби со СДСМ и како Роберт Поповски го доведе до признавање дека во текот на неговото владеење нема изградено или реновирано ниту едек километар АВТОПАТ – http://www.youtube.com/watch?v=-YbSuq11TGI

Reply

Leave a Comment

five × 3 =