Ѓоко Камчев e пратеникот кој ќе седне на местото на Груевски

Од:

Ѓоко Камчев ќе биде пратеникот кој ќе седне на местото на Никола Груевски.

Тој е роден во Валандово и е дипломиран политиколог.

Денеска на дневен ред на собраниската седница е извештајот на Комисијата за мандатно-деловнички и имуинитетни прашања која му предлага на Собранието одземање на мандатот на Груевски поради шестмесечно неоправдано отсуство.

За да се изгласа одлуката потребни се 80 гласови, односно двотретинско мнозинство.

Габриела Димковиќ-Мишевска

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Поповска: Ги повикуваме ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да ги повлечат амандманите со кои се блокира една изборна единица

Габриела Димковиќ-Мишевска

Крсте Шајноски избран за претседател на Агенцијата за супервизија и осигурување

Габриела Димковиќ-Мишевска

Собраниски маратон

Ана Ололовска

Седници на четири собраниски комисии

Ана Ололовска

Изборот на главен државен ревизор и автентичното толкување за помилувањето на собраниска седница

Ана Ололовска

Жените пратенички на ВМРО-ДПМНЕ не гласаа за законот за прaвична застапеност на листите, ДУИ гласаа против

Габриела Димковиќ-Мишевска