Гир изрази безрезервна поддршка за новоизбраниот претседател на Собранието и на институцијата во целост

Од:

Претседателот на Собранието, Јован Митрески, денеска оствари средба со амбасадорот на Делегацијата на Европската Унија во Република Северна Македонија, Дејвид Гир.

„На средбата беше констатирана одличната соработка која во континуитет се одржува од страна на Европската Унија, а која ќе продолжи и во периодот што следи пред одржувањето на престојните парламентарни избори. Амбасадорот Гир изрази безрезервна поддршка за новоизбраниот претседател на Собранието и на
институцијата во целост, која, како што нагласи, ќе продолжи и во следните месеци, со цел заокружување на незавршените активности и законодавни постапки поврзани со реформските обврски, кои произлегуваат од нашиот евроинтегративен пат“, извести собраниската прес служба.

Би можело да ве интересира

Митрески: Ќе предложиме измени на Законот за регулирање на коефициентот за плата во јавните високообразовни установи

Митрески за продолжување на рокот на патните исправи: Меѓународните договори не можат да се менуваат со друг закон

Митрески: Попладнево ќе свикам итна собраниска седница за да се реши проблемот со возачките дозволи

Митрески побара брзо решение за проблемот со возачките дозволи

Митрески – Агелер: Функционално и ефикасно Собрание е во интерес на граѓаните и на државата

Џафери-Гир: Македонија останува посветена на европскиот пат