Герасимовски: Поддршката од САД е клучна за развојот на нашата земја

Од:

Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски оствари средба со претставникот на Стејт Департментот за Западен Балкан, Габриел Ескобар.

Како што информира Општината, на средбата се разговарало за актуелната состојба во регионот и во државата, но и за тоа како локалната самоуправа придонесува во евроатлантската интеграција. Високиот американски дипломат укажа дека Северна Македонија е голем билатерален партнер и извонреден сојузник во НАТО и потсети на стратешкиот дијалог што САД го имаа со Северна Македонија во јуни во Вашингтон. Поддршката што Република Северна Македонија ја добива од Соединетите Американски Држави, како стратешки партнер е од клучно значење за развојот на држава.

Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски е во 10-дневна посета на Соединетите Американски држави организирана од Амбасадата на САД во Република Северна Македонија.

Во Вашингтон Герасимовски е со колеги политичари од Хрватска, Унгарија, Кенија и Боцвана каде ги претставува политиките на државата.

Во текот на вчерашниот ден Герасимовски учествуваше во предавањата каде главна тема беа медиумите и нивната улога во политиката.

Предавањата ги одржа Џасмин Рајт, репортерка во CNN задолжена за случувањата во Белата куќа, а предавања одржаа и локалните советници од општини во државите Мериленд и Вирџинија, кои по завршувањето на посетата во САД, ќе бидат применети во секојдневна работа на општината.

Би можело да ве интересира

Општина Центар: Поради безбедносни причини црквата „Св. Константин и Елена“ на улица Македонија ќе остане оградена

Ана Ололовска

Герасимовски: Во наредниот период засилени контроли на застаклените тераси на локалите

Ана Ололовска

Герасимовски: Сопствениците ја рушат доградбата на улица „Македонија, нема да толерираме дивоградби

Катерина Павлова-Николовска

Герасимовски: За помош за новороденче отсега доволно е само еден родител да биде од Општина Центар

Општина Центар започнува со акција за отстранување на паркинг блокатори и ослободување на јавни површини

Ана Ололовска

Одлична забава со Дац и Александар, ДЏ Фиц, Драган Б. Костиќ и тамбурашите на „Центар и пријателите“