Генчовска: Подметнатиот пожар во Битола е изведен ладнокрвно и намерно

Од:

Штом дознав на нашата средба со Бујар Османи за палењето на културниот центар, заминав за Битола. На лице место се сретнав со директорот на битолската полиција. Ви благодариме за брзата реакција и на противпожарната бригада и на полицијата, дежурниот обвинител. Директорот на полицијата се обврзува да вложи максимални напори за откривање на сторителот на овој немил и вандалски чин. Ова го изјави министерката за надворешни работи на Бугарија, Теодора Генчовска која престојува во Скопје.

dobivaj vesti na viber

– Моите очекувања се дека судството во РСМ ќе си ја заврши работата. На снимките на една од камерите можев да видам човек кој мирно пристигнува со велосипед, вади туба со запалива течност и мирно ја истура течноста пред вратата од центарот. Малку беше нарушен овој спокој, бидејќи пожарот што избувна беше огромен, се исплаши, се сомневам дека човекот има некои повреди од овој пожар, можеби ќе побара лекарска помош. Човекот беше со маска, рече Генчовска, пренесуваат бугарските медиуми.

„Мое лично мислење е дека ова дело е направено ладнокрвно и намерно. Не верувам дека тоа ќе влијае на нашиот однос со PCM. Не би рекла дека има пожар во нашите односи со РС Македонија“, рече Генчовска.

Во моментов нашите односи се нормално конструктивни, има нормален работен дијалог. Двата тима работат напорно и потребни се многу часови, продолжуваме да се обидуваме да најдеме решение за отворените прашања во спроведувањето на Договорот за добрососедство, коментира бугарскиот министер за надворешни работи.

Огнот е израз на говор на омраза. Нашите очекувања се дека РСМ и нејзината влада ќе имаат конзистентна и сеопфатна политика за надминување на говорот на омраза, нагласи Генчовска.

Оптимисти сме за постигнување резултати – кога и како е во прашање подготвеноста на колегите од владата на РС Македонија да ги спроведат овие договори, рече бугарскиот министер за надворешни работи.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Голем пожар кај Шибеник, на терен повеќе од 50 пожарникари

ВИДЕО: На брегот на Ибица изгоре јахта вредна 23 милиони евра, повредени нема

А1он

Во пожарот на грчкиот остров Тасос вклучени 185 пожарникари со 15 пешадиски тима

А1он

Пожар во Закинтос, наредена евакуација на селата во северниот дел

А1он

ЦУК: Шумскиот пожар во планината помеѓу селата Вапила и Расино е се уште активен

Ана Ололовска

(ВИДЕО) ЦУК: Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Ана Ололовска