Франција го поздрави гласањето за уставните измени

Од:

Франција го поздравува конечното гласање на уставните амандмани на 11 јануари од страна на македонското Собрание и оценува дека станува збор за значајна етапа за влегувањето во сила на преспанскиот договор, кој треба да стави крај на спорот со Грција.

„Франција го поздравува конечното гласање на уставните амандмани на 11 јануари од страна на Собранието на Поранешната Југословенска Република Македонија, кое е предвидено во Преспанскиот договор кој беше потпишан на 17 јуни 2018г. помеѓу оваа земја и Грција.

Станува збор за значајна етапа за влегувањето во сила на овој историски договор кој треба да стави крај на четвртвековниот билатерален спор. Како што наведе и претседателот на Француската Република, Договорот е добар за земјата, за регионот и за Европа. Франција сега посакува и грчкото Собрание набрзо да го ратификува Договорот”, се вели во изјавата на портпаролот на Министерството за Европа и за надворешни работи на Франција, Ањес Фон Дер Мил (Agnès Von Der Mühll), која што ја пренесе Амбасадата на Франција во земјава.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Нови протести на климатските активисти во Британија и Франција

Полицијата во Париз употреби солзавец против жолтите елеци, 90 лица уапсени

Ана Ололовска

Масовна мобилизација на силите на редот во пресрет на денешните демонстрации во Париз

Ана Ололовска

Жена отвори оган врз минувачите во Лион

Ана Ололовска

Макрон: Кризата со „жолтите елеци“ ме наведе да го променам ставот кон граѓаните

Франција го одби барањето на Сноуден за азил