(ВИДЕО) Почнува ноќната стража на гробот на Гоце – народ се упати кон црквата Св. Спас

Од:

Група граѓани, со знамиња, транспаренти и патриотски обележја вечерва се упатија кон црквата Свети Спас и на гробот на Гоце Делчев, каде утре ќе се одржи одбележување на денот на кој е роден македонскиот револуционер.

Групата од стотина луѓе велат дека одат да чуваат таканаречена „ноќна стража“ пред црквата, сепак не успеаа да стасаат до црквата. Беа сопрени каде што е поставен полициски кордон кој го обезбедува околниот простор.

Сепак собраните граѓани најавуваат дека таму ќе ја минат ноќта. Дел од нив најавија дека во текот на вечерта ќе го блокираат и целиот мост „Гоце Делчев“, во знак на протест поради тоа што им е попречено движењето и не ги пуштаат да стигнат до црквата Свети Спас.

Би можело да ве интересира

Полицијата повторно го фати 92-годишниот возач од Сливен како вози без дозвола, овој пат му го одзеде автомобилот

Орце Костов

За шест часа во Скопје МВР казни 129 возачи, 27 од нив возеле без возачка дозвола

Претреси кај 53 лица во 29 општини и во Скопје, уапсени се 26 лица

Наставник претепал ученик во Тетово

А1он

Титоисти, црвено ѓубре, србомани, ќе клечите пред вратата на ЕУ – груби навреди за Македонците од бугарскиот европратеник Јорданов

Катерина Павлова-Николовска

Ковачки: Хеликоптери, борни коли и барикади, во одбележувањето на раѓањето на Делчев се виде неспособноста на власта

Катерина Павлова-Николовска